Pranie na telefon w pralnie chemicznej to idealna usługa, która pozwala zaoszczędzić czas i energię. Jednak niektórzy wolą samodzielnie dbać o swoje rzeczy, zwłaszcza te wymagające specjalnej troski, jak na przykład wełna. Jak zatem dbać o wełniane ubrania, aby nie zniszczyły się przy użyciu czy praniu?

Okazuje się, że dbanie o wełnę jest w rzeczywistości o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Odzież wykonana z wełny stale się rozwija i choć zastosowanie wełny są coraz szersze, potrzeba odpowiedzialnego noszenia i pielęgnacji pozostaje niezmienna. Kochasz wełnę i chcesz dbać o nią przez długie lata, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji wszystkich swoich wełnianych ubrań.

Wełna to włókno, które utrzymuje się w czystości w sposób naturalny, wydalając zapachy dzięki kontroli wilgotności, a także jest naturalnie odporna na plamy i zagniecenia. Oznacza to, że nie musisz prać swoich wełnianych ubrań tak często jak te wykonane z innych surowców. Jak zatem je odświeżyć? Wystarczy je po prostu wywietrzyć, kładąc płasko na łóżku lub ręczniku na godzinę, aby pozbyć się wszelkich zalegających zapachów.

Czasem nadchodzi jednak moment, gdy samo wietrzenie nie wystarczy. Wówczas warto przeprowadzić pranie ręczne. Wełniany sweter wkładamy do miski z zimną wodą i jedną kroplą płynu do prania wełny. Następnie kilkakrotnie porządnie go płuczemy, a po wypłukaniu kładziemy sweter na ręczniku, składamy go i pozostawiamy w takiej formie do wyschnięcia. Można go też powiesić, gdy nie jest zbyt mokry (w przeciwnym razie straci kształt).

Przy użyciu nowoczesnej pralki warto użyć najdelikatniejszy program (często jest nawet specjalny do wełny właśnie), można użyć też cyklu prania ręcznego lub wełny. Pranie w pralce powinno odbywać się w niższych temperaturach – pozwoli to uniknąć kurczenia się wełny.

Do prania dobrze jest używać specjalnego detergentu – przeznaczonego do wełny. Okazuje się, że nigdy nie powinniśmy używać płynu zmiękczającego! To zaskakujące, bo jednak większość z nas zapewne go używa do każdego prania.