Pies wyje dlatego, że zostało mu to zapisane w jego DNA, to jeden z tak zwanych atawizmów odziedziczony po wilczych przodkach. Co prawda wycie psa domowego nie jest tak częste jak u wilków, ale jego przyczyny są całkiem podobne. Czasem można mieć dość tego hałasu, jeśli nie umiesz odczytać co ma na myśli Twój pies, poniżej znajdziesz kilka najczęstszych powodów takiego zachowania.
Pierwszym najpopularniejszym powodem jest zew stada.

 

Czworonogi wyją po to, aby reszta stada – czyli my oraz inni członkowie rodziny, wróciła w bezpieczne miejsce. Wycie psa to taki mechanizm obronny. Szczekanie ma odstraszyć tych co zajęli teren naszego pupila i w efekcie najczęściej odstrasza nieproszonych gości kręcących się wokół domu. Pies szczeka również w reakcji na bodźce np. alarm syreny, gdy chce zwrócić na siebie uwagę oraz wtedy kiedy czuje ból.
Bywa tak, że stare przesądy dotyczące psiego zawodzenia bardzo źle się nam kojarzą i społecznie są trudnym do zaakceptowania typem wokalizacji. Należy to oczywiście zignorować, ponieważ poprzez wycie, psy sygnalizują nam ważne informacje, których nie powinniśmy bagatelizować.