Każdy z nas na co dzień musi mierzyć się w mniejszymi bądź większymi awariami urządzeń mechanicznych które wykorzystują elementy uszczelniające. To właśnie z ich pomocą oraz wykorzystaniem możemy cieszyć się sprawą i długoterminową pracą wielu urządzeń, śmiało można powiedzieć że bez odpowiednich uszczelniaczy nie byłby to możliwe. Dziesiątki lat temu powstały ich pierwsze modele i bardzo szybko okazały się być potrzebne w zastosowaniu nawet najprostszych mechanizmów. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania jakiejkolwiek maszyny, a specjaliści ciągle pracują nad ulepszeniem ich jakości i dostosowaniu do potrzeb swoich klientów. Najważniejszą sprawą jest zwracanie uwagi na konkretny rodzaj uszczelniacza, to właśnie na jego podstawie możemy precyzyjnie dobrać parametry pod konkretną sytuację w jakiej przyjdzie mu pracować. Jest to bardzo ważne, a dokonanie złego wyboru może okazać się opłakane w skutkach, dlatego należy podejść do tego rzetelnie.

 

Informacje jaki rodzaj wybrać?

Oczywistą sprawą jest, że nie każdy może śledzić ten temat i nie każdy będzie od razu wiedział jakie oringi będą najlepszym wyborem. Dlatego dużym ułatwieniem będzie rozdzielenie ich na konkretne rodzaje ze względu na różnorodne właściwości. Najpopularniejszymi są tak zwane oringi NBR, charakteryzują się uniwersalnością i są odporne na większość rozcieńczonych kwasów. Mogą pracować w temperaturze do +90 stopni Celsjusza co wystarcza w przypadku większości standardowych urządzeń. Kolejną grupę stanowią FKM/FPM one z kolei cechują się wyższą odpornością na oleje hydrauliczne i zostały przystosowane do pracy w wysokich temperaturach sięgających nawet +200 stopni. Ostatnią grupę stanowią oringi EPDM które są odporne na kwasy nieorganiczne oraz krótko-łańcuchowe. Mimo to, dużą uwagę powinno się zwrócić na uszczelniacze silikonowe cechujące się największą tolerancję termiczną, ponieważ jej zasięg mieści się w przedziale od –50 do +300 stopni Celsjusza. Nic więc dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne i przydatne w większości przypadków.

 

Dlaczego są tak skuteczne?

Niezależnie jaki rodzaj wybierzemy, a warto wspomnieć że możemy wybierać z pośród stricte gumowych oraz silikonowych to otrzymamy pełną gwarancję jakości co do ich skuteczności. Każdy z nich charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem elastyczności co zdecydowanie ułatwia dopasowywanie ich do niemal każdego elementu. Sprawdzają się zarówno w przypadku elementów ruchomych jak i elementów stałych, zawsze zachowują swój rozmiar oraz typ przekroju. Oczywiście możemy zacząć mówić o ich skuteczności wówczas kiedy wybierzemy konkretny model pod konkretne zadanie. W przypadku złego dopasowania na nic nie zdadzą się ich znakomite parametry, wszystko musi zostać odpowiednio dopasowane. Tylko i wyłącznie wówczas będziemy mogli cieszyć się ich niezawodnością oraz będziemy mogli być pewni, że urządzenie do dozna żadnej awarii. W razie jakichkolwie wątpliwości warto zapytać sprzedawcy który bez trudu doradzi nam jaki rodzaj będzie w danej sytuacji najlepszy.