Prawdą jest, że niektóre koty i psy nie będą dobrymi współlokatorami – to dwa różne zwierzęta o dwóch odmiennych osobowościach, które niekoniecznie będą się ze sobą łączyć. Jednak w odpowiednich warunkach wiele kotów i psów może żyć razem w doskonałej harmonii.

Właściwe zapoznanie

Większość kotów może szczęśliwie współistnieć z psem, jeśli mają czas na wygodne wzajemne poznanie się. Jeśli szczeniak i kociak wychowuje się razem, na ogół od razu nauczą się tolerować siebie nawzajem, a niektóre koty i psy stają się prawdziwymi przyjaciółmi, nawet bawiąc się i drzemiąc razem. Jeśli jednak pies jest już stałym członkiem gospodarstwa domowego, a do rodziny ma dołączyć nowy kot lub kociak, należy podjąć pewne środki ostrożności. Należy również pamiętać, że niektóre rasy psów będą lepiej dogadywać się z kotami, podczas gdy inne mogą nigdy nie zaakceptować do końca nowego członka rodziny. Więcej https://petportal.pl/rasy-psow/

Pierwsze spotkanie

Kiedy po raz pierwszy przedstawiasz sobie kota i psa, upewnij się, że kot znajduje się na wysokości oczu psa. Należy też mocno trzymać oba zwierzęta, co zapewni im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli któreś ze zwierząt wydaje się agresywne lub przestraszone, natychmiast ukryj kota i spróbuj ponownie później. Jeśli poświęcisz kilka minut kilka razy dziennie, aby dać kotu i psu nadzorowany czas razem, wkrótce powinieneś zobaczyć, jak stają się bardziej zrelaksowani w swoim towarzystwie.

Sam na sam

Nigdy nie zostawiaj kota i psa samych razem, dopóki nie będziesz pewien, że czują się ze sobą dobrze. Jeśli odejdziesz, podczas gdy nadal sprawdzają się nawzajem, możesz żałować po powrocie. Kot lub pies może zostać podrapany, ugryziony lub zraniony w inny sposób. Nawet jeśli nie ma widocznych ran, taka nienadzorowana interakcja może spowodować u zwierzęcia tak poważną traumę, że przez resztę życia będzie się bać innych zwierząt.