Zwierzęta są ważnym elementem ludzkiego życia. Niektórzy uważają je za członków rodziny, dla jeszcze innych bywają przewodnikami w świecie niepełnosprawności. Niezależnie jednak od miejsca, które zajmują, należy pamiętać, że zniknięcie czworonoga jest dla ich właścicieli często porównywalne z rozstaniem czy śmiercią bliskiej osoby. W końcu pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Co więc zrobić w przypadku, gdy uda nam się takowego odnaleźć bądź, co gorsza, jesteśmy zmuszeni sami pożegnać się z naszym pupilem ze względu na nieprzewidziane okoliczności?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Wielokrotnie prasę czy Internet obiegają zdjęcia przedstawiające przywiązanego czworonoga do drzewa czy słupa w rzadko uczęszczanych miejscach. Jedna z takich sytuacji zdarzyła się w miejscowości Nowy Sącz, gdzie pies został znaleziony na terenie ogródków działkowych. Był przerażony i przemarznięty. Na szczęście znalazła się dla niego pomoc, choć ewidentnie zwierzak znalazł się tam nieprzypadkowo. Jeśli znajdziemy się w sytuacji gdzie nie możemy dłużej zajmować się psem, należy skontaktować się w tym przypadku ze schroniskami, przytuliskami bądź też przekazać informację do stowarzyszeń czy fundacji zajmujących się pomocą dla zwierząt. Można również umieścić ogłoszenie pt. „Oddam psa Nowy Sącz” na jednym z portali społecznościowych czy też stron internetowych zajmujących się adopcjami zwierząt. Rozstanie z właścicielem jest dla psa wystarczająco stresującym wydarzeniem, nie należy więc go narażać na dodatkowe cierpienie tak jak w przypadku wskazanym powyżej.

Podobnie sprawa się ma, gdy to my odnajdziemy zgubę. Jeśli pies jest pokojowo nastawiony, a potrafimy zajmować się zwierzętami, przygarnijmy go do swojego domu wysyłając informację o jego odnalezieniu do jak największej ilości miejsc, w tym odpowiednich instytucji. Jeśli właściciel się nie odnajdzie, oprócz zrobienia dobrego uczynku, zyskamy dozgonnie wiernego i oddanego kompana na dalsze życie, a to jest przecież bezcenne.