Piękno to wartość uniwersalna. Chcemy mieć piękne włosy, skórę i pazurki. Jak o nie zadbać?

Znaczenie pielęgnacji włosów

Nikt nie lubi mieć siana na głowie. Zadbane kosmyki łatwiej uczesać i modelować. Aby cieszyć się ładnymi i mocnymi włosami, niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Przed myciem włosów, powinno się je dokładnie rozczesać. Co ważne, szampon służy do skóry głowy oraz czyszczenia. Odżywki używamy właśnie do pielęgnacji.

Wybór szamponu

Każdy ma nieco inne potrzeby związane z włosami, przez co uniwersalny szampon dla wszystkich domowników nie jest dobrym pomysłem.
Nasza skóra głowy może szybko się przetłuszczać. Włosy u nasady stają się tłuste i mimo porannego mycia mają nieświeży zapach. Przyczyną takich włosów mogą być problemy endokrynologiczne lub stosowanie mocnych szamponów z SLS/SLES. W takim przypadku należy zmienić szampon na bardziej delikatny np. z zawartością aloesu, pokrzywy, lawendy, mięty.
Skóra sucha i wrażliwa swędzi. Zbyt mocne szampony często wysuszają skórę głowy, szampony i odżywki zawierające algi mogą zlikwidować problem stanów zapalnych i nawilżyć skórę.
Skóra normalna nie wykazuje niepokojących objawów. W codziennej pielęgnacji warto stosować produkty łagodzące problemy skórne.

Właściwa dieta a uroda

Nasz sposób odżywiania wpływa na ogólny stan organizmu, na to, jak się czujemy oraz jak wyglądamy. Niedobór ważnych minerałów objawia się poprzez łamliwe paznokcie, ziemistą cerę czy wypadanie włosów czy rzęs. W przypadku tych sygnałów warto wykonać podstawowe badania krwi, aby upewnić się, czego nam brakuje i czy na pewno nie dolega nam poważniejsza choroba. W przypadku anemii najczęściej skóra jest blada, a włosy i paznokcie są słabe, a my czujemy się zdecydowanie gorzej. Zwracajmy uwagę na to, co jemy, przez tłuste potrawy i słodycze często na twarzy wyskakują nam pryszcze.
Produkty, które pozytywnie wpływają na skórę o przede wszystkim jaja, produkty mleczne, ryby i owoce morza, pełnoziarniste zboża, suszone owoce, dobrej jakości kakao i czekolada gorzka, orzechy oraz oleje i oliwy.

Pielęgnacja paznokci

Aby cieszyć się ładnymi paznokciami, należy odpowiednio o nie zadbać. Przede wszystkim piłuj paznokcie w jedną stronę za pomocą szklanego lub papierowego pilniczka. Przed nałożeniem lakieru dobrze jest położyć jedną warstwę odżywki.

Skrzyp

Dla włosów i paznokci preparaty zawierające skrzyp pomogą w utrzymaniu pięknego i zdrowego wyglądu. Skrzyp zawiera biotynę, która przyczynia się do zwiększenia grubości i elastyczności wytworów naskórka, wpływa pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie. Działa on na łupież, przetłuszczenie włosów oraz zapobiega ich wypadaniu.
Skrzyp bez problemu kupimy w kapsułkach i to bez recepty. Zalecana dawka to tabletka dziennie. Przeciwskazania do stosowania skrzypu to zaburzenia pracy serca, nerek, dna moczanowa, ostrożność należy zachować również w okresie ciąży i karmienia.

Pokrzywa

Pokrzywa to istny skarbiec witamin. Roślina zawiera żelazo, wapń, witaminy A, B i C, potas, serotoninę i sole mineralne. Z tego powodu bardzo dobrze wpływa na stan naszych włosów i paznokci. Stosuje się ją również przy niektórych schorzeniach skórnych. Herbatę z pokrzywą można kupić w wielu sklepach.

Woda

Woda pozytywnie wpływa na cały organizm, właściwe nawadnianie wspiera wszystkie procesy zachodzące w organizmie.