Jeśli jest ktoś, kto nigdy, nie narzekał na obcieranie butów, niech podniesie rękę, a ja mu wtedy powiem, że jest szczęściarzem. Większość z nas niestety boryka się z problemem obcierania przez buty. Są jednak sposoby na to aby buty nie obcierały.

Co zrobić aby buty nie obcierały?

Priorytetem w tej kwestii jest dobranie odpowiedniego rozmiaru do naszej stopy, ponieważ zbyt luźny but jest najczęstszym powodem obcierania. Stopa w luźnym obuwiu nie jest stabilna, ślizga się i właśnie wtedy dochodzi do różnego rodzaju otarć.

Kolejnym kluczowym punktem w doborze butów jest fakt, że buty nie mogą być za ciasne, ponieważ to powoduje ucisk na stopę, która zaczyna się pocić, a w efekcie prowadzi do otarć i powstawania pęcherzyków.

Co zrobić, aby buty nie obcierały w kostkach? Ważne informacje

W tym przypadku ważną kwestią jest materiał z jakiego zostały wykonane buty. Sztuczny i nieprzepuszczający powietrza, twarda skóra lub przeszycia w niektórych miejscach również mogą doprowadzić do otarć.

Istotnym elementem jest pora zakupów nowych butów. Najlepszą porą dnia na zakup nowych butów jest popołudnie lub wieczór. Przez cały dzień nogi puchną i rozmiar naszej stopy może się trochę różnić, niemniej jednak mamy szanse na znalezienie odpowiedniego rozmiaru.

Dodatkowo możemy kupić różnego rodzaju środki, które pomogą nam zapobiegać w otarciu stóp. Wśród nich są plastry opatrunkowe, żelowe plastry na odciski, silikonowe zapiętki, silikonowe wkładki lub półwkładki.

Oprócz zastosowania powyższych środków są też domowe sposoby na to aby buty nie obcierały.

Nowe buty należy zakładać na grubą skarpetę, które wcześniej mogą zostać zwilżone, wtedy materiał buta rozciągnie się szybciej.
Możemy wykorzystać również zwykły damski lakier do włosów. Należy spryskać buta w środku, a noga nie będzie się ślizgać i nie dojdzie do otarć i powstania pęcherzy.

Co zrobić aby buty nie obcierały?

Zastosować talk, który sprawdza się wtedy, gdy chodzimy w butach na gołych stopach. Pochłonie on wilgoć i również wyemitujemy otarcia.

Kiedy szczególnie dokucza nam obcieranie pięty w butach, możemy użyć młotka w celu rozbicia twardej części lub posmarować kremem nawilżającym. Krem spowoduje zmiękczenie materiału.

Jeśli powyższe metody zawiodą i nadal buty będą nas obcierały, należy swoje kroki skierować do specjalisty, a mianowicie do szewca. To oni mają odpowiednie narzędzia, dzięki którym rozciągną nam buty, zmiękczą skórę i dzięki temu będziemy cieszyli się wygodnymi butami.
Istotną sprawą aby buty nas nie ocierały to ich pielęgnacja. Zatroszczenie się o nie zniweluje ryzyko powstawania otarć, pęcherzy, odparzeń czy odcisków.

Sposobów na to, aby buty nas nie obcierały jest sporo. Warto z nich skorzystać, a kiedy zawiodą trzeba iść do szewca z prośbą o pomoc.