Cukrzyca to coraz częściej pojawiająca się choroba. Dlatego też warto jest widzieć, w jaki sposób można jej zapobiegać i na czym polega jej leczenie.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ma cukrzycę. Objawy tego schorzenia są zazwyczaj dość niejednoznaczne. Do najbardziej charakterystycznych należą: potrzeba picia w nocy, częstsze oddawanie moczu oraz osłabienie. Pojawić się mogą także takie jak: nagłe zdenerwowanie bez przyczyny czy nawet agresja.

 

Leczenie cukrzycy należy rozpocząć już wtedy gdy cukier przekroczy dopuszczalny poziom. Jeśli jest to tak zwany stan przedcukrzycowy, wystarczy jedynie zmiana diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Jeśli jednak cukier został znacznie przekroczony, konieczne jest wprowadzenie leków, a często także insuliny. Aby leczenie mogło być skuteczne, należy korzystać z gleukometru. Pozwala on na dokładne zbadanie poziomu cukru, dzięki czemu można odpowiednio dobrać ilość insuliny. Dla osoby, która leczy się poprzez zastosowanie samych leków gleukometr jest przydatny aby sprawdzić, czy przepisane środki działają prawidłowo.
Zapobieganie cukrzycy polega przede wszystkim na ograniczeniu produktów przetworzonych oraz tych, które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.