Kaniula dożylna to inna nazwa powszechnie znanego wenflonu. Wenflon to nadal bardzo użyteczny przyrząd, który pozwala na wygodne wprowadzanie leków dożylnych. Brak konieczności codziennego wkłuwania się w żyłę sprawia, że zmniejsza się ryzyko jej pęknięcia czy zapadnięcia. Dlatego też wenflony nadal są powszechnie stosowane w wielu rodzajach terapii. Co warto wiedzieć o wenflonie?
W przypadku takiego przedmiotu jak wenflon budowa nie wydaje się zbyt skomplikowana.

 

Podstawą jest igła, która umożliwia wkłucie się w żyłę. Obecnie nie ma jednak powodu, by pozostawała ona wewnątrz. Obecnie w żyle pozostaje jedynie cewnik, który umożliwia podawanie leku, igła zaś zostaje usunięta. Po obu stronach wenflonu znajdują się skrzydełka, które mają na celu wzmocnienie stabilności, zwłaszcza podczas samego wkłucia. Budowa wenflonu umożliwia podawanie leków zarówno przy pomocy zastrzyku, jak i kroplówki. Wenflon powinien być zakładany wyłącznie przez osobę, która ma do tego uprawnienia. Zazwyczaj jest to personel medyczny.
Nieco inną budowę mają wenflony, które są używane przy zabiegach medycyny estetycznej. Zazwyczaj są one mniejsze, a ich kształt również różni się od standardowych.