Morfologia krwi to jedno z najpowszechniejszych i najbardziej podstawowych badań wykonywanych w naszym kraju. Pomaga ono w ustaleniu wielu kwestii i sprawdzeniu, czy nasz organizm boryka się z jakąś postępującą chorobą. Wiele osób decyduje się przynajmniej raz w roku na badanie profilaktyczne, ponieważ to niepozorne badanie jest w stanie w dosyć ekspresowym tempie ustalić przyczyny pewnych niepokojących objawów, np. permanentnego zmęczenia lub innych dolegliwości. To jedno z pierwszych badań, które należy wykonać w wielu sytuacjach nas niepokojących. Z całą pewnością takie badanie powinny wykonać osoby, które odnotowały radykalny spadek masy ciała, choć nie przystąpiły do realizacji drastycznej diety. Z pewnością na badanie powinny udać się także osoby, które nie potrafią sobie poradzić z uczuciem osłabienia, bólami kostnymi czy infekcjami, które pojawiają się znacznie częściej niż u innych. To wyjątkowe sytuacje, w których bezzwłocznie powinniśmy się udać na badania, by móc podjąć odpowiednie leczenie i ustalić przynajmniej wstępną diagnozę.
Badanie w trakcie ciąży
Ciąża nie jest absolutnie powodem do zaniechania wszelkich badań mających na celu monitorowanie własnego zdrowia. Wręcz przeciwnie. Kobiety w ciąży powinny wykonywać takie badania, ponieważ tylko takie badanie pomoże ustalić na samym początku, czy z dzieckiem wszystko w porządku i czy ciąża faktycznie przebiega bezproblemowo. Rosnący brzuszek w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody, ponieważ pobieranie krwi nie jest zabiegiem inwazyjnym i narażającym przyszłą mamę na jakiekolwiek nieprzyjemności. W trakcie ciąży kobieta powinna przynajmniej trzy razy udać się na takie badane. Dzięki temu lekarze będą w stanie na bieżąco monitorować stan organizmu mamy oraz dziecka. Bedą również przygotowani w sytuacji wymagającej interwencji.
Co wykazuje badanie krwi i jak długo czeka się na wyniki
Wbrew pozorom zwyczajne badanie krwi, które pacjenta kosztuje raptem kilka minut i delikatny ślad po nakłuciu, to ogrom informacji dla lekarza, który mając przed sobą wyniki badań będzie mógł ocenić, co dzieje się w naszym ciele. Na podstawie niezrozumiałych dla normalnych ludzi tabel będzie mógł udzielić konkretnych wskazówek, np. dotyczących wzbogacenia jadłospisu o konkretne produkty lub skierować na konkretne badania w sytuacji, która wzbudziła jego niepokój. Dzięki morfologii można we wczesnym stadium podjąć walkę z chorobami nowotworowymi, które w początkowym etapie na ogół są wyleczalne. Można również zorientować się, czy nie cierpimy na anemię i co robić, jeśli taki scenariusz się potwierdzi. To podstawowe badanie pozwoli również wykryć ewentualne alergie, infekcje, stany zapalne czy choroby autoimmunologiczne. Niezależnie wobec tego od poziomu naszej niechęci do lekarzy i miejsc związanych z ich zawodem, warto regularnie i w trosce o swoje zdrowie udać się na badania, które tak naprawdę nic nas nie kosztują, a mogą pomóc wykryć choroby na wczesnym etapie i uporać się z nimi wtedy, kiedy jeszcze można to zrobić.
Najnowsze komentarze