Rozpoczęcie właściwego leczenia jest możliwe dopiero po rozpoznaniu choroby. Często aby postawić właściwą diagnozę, niezbędne jest przeprowadzenie badań, ponieważ nie zawsze da się rozpoznać choroby przy pomocy opisu objawów. Większość badań lekarskich przeprowadzanych jest w gabinetach, ponieważ tylko tam znajdują się odpowiednie urządzenia. Obecnie jednak coraz częściej możliwe jest przeprowadzenie ich także w domu u pacjenta, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń przenośnych.

 

Do tego typu produktów należą między innymi ultrasonografy przenośne. Ultrasonografy pozwalają często na zdiagnozowanie wielu schorzeń wewnętrznych, często służy również do rozpoznania ciąży. W przypadku wielu schorzeń wewnętrznych, takich jak na przykład przepuklina, bardzo istotny jest czas. Dlatego też lekarz, który jeździ na wizyty do pacjentów, powinien jak najbardziej posiadać przenośne urządzenie, które często pozwala na rozpoznanie tego typu niebezpieczeństwa.
Wybierając tego typu urządzenie należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego czułość. Istotne jest także to, aby przenośny ultrasonograf miał akumulator, który zapewnia urządzeniu działanie przynajmniej przez kilka godzin. Tylko wtedy tego typu urządzenie będzie naprawdę przydatne.