Niejedna osoba chciałaby schudnąć łatwo, szybko i przyjemnie. Czy odchudzanie rzeczywiście musi być katorgą? Czy jest konieczna specjalna dieta i trening?

Szybkie chudnięcie nie jest zdrowe

Wiele osób marzy, by po miesiącu odchudzania mieć ciało jak modelka. Niestety, głodówki i obciążające treningi może przyczynią się do tego, że przez moment nasza sylwetka będzie tak właśnie wyglądać. Niestety, raczej nie potrwa to długo, bo szybko dopadnie nas efekt jo-jo. Optymalne tempo odchudzania to od 0,5 do 1 kg tygodniowo, czyli maksymalnie 4 kg miesięcznie. Taki spadek masy ciała jest dla nas zdrowy i lepiej nie próbować na siłę zrzucać więcej. Głodówki zapewnią nam krótkotrwały efekt, ale dużym kosztem, bo jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, będziemy czuć się gorzej, a nawet możemy nabawić się anemii. Nie warto.

Odpowiednia dieta- czyli jaka?

Wbrew pozorom, aby schudnąć, wcale nie potrzebujemy strasznych diet. Już samo ograniczenie cukru w naszej diecie będzie widoczne w naszej sylwetce. Przede wszystkim, powinno się ograniczyć fast-foody, słodycze i słodzone napoje. Dużą rolę odgrywa także odpowiednie nawodnienie organizmu. Często zdarza się nam mylić pragnienie z głodem. Jeśli czujemy się głodni, w pierwszej kolejności powinniśmy wypić łyk wody.

Sen

Człowiek wypoczęty ma lepszy humor i też łatwiej mu kontrolować, co je i w jakiej ilości. Osoby ciągle niewyspane częściej sięgają po niezdrową żywność. Dla własnego zdrowia, nie tylko w celu utraty kilogramów, wysypiaj się. Ta prosta czynność ma sporo zalet.

Aktywność fizyczna

Ale ja nie lubię ćwiczyć i sapię po przebiegnięciu dwóch metrów! Wiele osób wstydzi się, że szybko się męczą, tymczasem zadyszka jest całkowicie normalną reakcją organizmu. Przekonanie się do aktywności fizycznej bywa niekiedy trudne, ale warto zapewnić sobie chociaż odrobinę ruchu, nawet jeśli nie planujemy schudnąć. Ruch to przede wszystkim zdrowie. Aktywność powinna nam sprawiać przyjemność, więc pod tym kątem należy ją wybrać. Można zacząć od krótkich spacerów, czy dostępnych w Internecie treningów dla początkujących. Czasem nawet te łatwe treningi mogą być dla nas wyczerpujące, jednak nawet zrobienie dziesięciu minut treningu i tak jest lepsze niż nic.

Czy da się schudnąć przy samej diecie?

Dobra wiadomość jest taka, że możliwe jest schudnięcie nawet bez podejmowania aktywności fizycznej. Sama zmiana naszych nawyków żywieniowych i dostarczanie organizmowi odpowiednich składników połączone z lekkim i akceptowalnym deficytem rzeczywiście przynosi efekty.
Da się także stracić kilogramy wyłącznie przy samych treningach, w zależności od dyscypliny i ilości ćwiczeń w tygodniu. Przykładowo baletnice wbrew pozorom jedzą, ponieważ potrzebują sporo energii, by ćwiczyć. Podczas tańca spalają bardzo dużo, a jednocześnie nadal wyglądają zgrabnie.

Dieta i aktywność

Najlepsze efekty przynosi rozsądne połączenie diety i aktywności fizycznej. Sposób odżywiania ma zapewnić nam energię, natomiast wysiłek fizyczny podkręca metabolizm i rzeźbi sylwetkę.

Porada specjalisty

Czasami warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże nam dobrać rodzaj odpowiedniej dla nas diety. Specjalista ułoży jadłospis z produktów, które lubimy, przez co dieta nie będzie katorgą. Podobnie jest z ćwiczeniami, często nie wiemy, jak zacząć. Trener dobierze zestawy ćwiczeń, które będziemy w stanie wykonać i będzie nas motywować.
W przypadku dużej otyłości warto skonsultować się również z lekarzem, ponieważ nadmiar kilogramów często wiąże się z chorobami.