Kąpiel w jacuzzi solankowym jest nie tylko przyjemna, ale również zdrowa. Na czym polega kąpiel solankowa i dlaczego warto z niej skorzystać?
Solanka
Kąpiele obywają się w wodach chlorkowo- sodowych, które zawierają co najmniej 1 g składników stałych w litrze wody. Wody te nazywa się potocznie solankami. Różnią się one od siebie zawartością dodatkowych jonów, np. bromu, potasu, jodu, miedzi lub wapnia. Początkowa temperatura kąpieli powinna mieć temperaturę 35 stopni Celsjusza, następnie wzrastać do 38 stopni. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 24 minuty. Woda bogata w minerały jest całkowicie bezpieczna dla naszej skóry. Można stosować kąpiel na całe ciało lub tylko na wybrane partie ciała.
W zależności od minerałów zawartych w solance wyróżniamy wody fluorkowe, jodowo-bromowe, chlorkowo-sodowe i wodoro-węglano-sodowe. Pochodzą one z naturalnych źródeł podziemnych.
Właściwości lecznicze
Kąpiel w solance niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. W zależności od składu solanki, kąpiel ta:
- oczyszcza i odtruwa organizm
- wspomaga układ odpornościowy
- wpływa na procesy metaboliczne, dzięki czemu wspomaga odchudzanie
- reguluje ciśnienie krwi i poprawia ukrwienie skóry
- zmniejsza pobudliwość nerwów czuciowych, przez co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe
- kąpiel jest odprężająca i relaksująca
Wskazania i przeciwwskazania do kąpieli solankowych
Kąpiele solankowe polecane są zwłaszcza osobom zmagających się dolegliwościami układu krążenia i układu nerwowego, bólach reumatycznych i podwyższonym ciśnieniu krwi. Zaleca się je również dzieciom z zaburzeniami neurologicznymi czy alergiami. Taka kąpiel może przynieść wiele korzyści osobom z problemami dermatologicznymi czy psychicznymi.
Kto nie powinien korzystać z basenów solankowych? Przede wszystkim osoby przy chorobie wieńcowej, niewydolności krążenia, po zawale. Nie powinno się także kąpać w solance, jeśli mamy otwarte rany, stany zapalne skóry, gorączkę czy nietolerancję skóry na sól.
Przygotowanie do kąpieli
Do wody solankowej wchodzimy tylko w kostiumie kąpielowym lub kąpielówkach. W kąpieli częściowej najczęściej odsłaniamy nogi lub ręce. Drobne rany na skórze należy posmarować odpowiednią maścią ochronną. Podczas kąpieli nie ruszamy się i odprężamy. Co istotne, po kąpieli solankowej nie płuczemy ciała zwykłą wodą, ani nie wycieramy ręcznikiem, tylko czekamy, aż skóra sama wyschnie. Dzięki temu tworzy się tzw. płaszcz solny. W tym czasie możemy się położyć i odpoczywać.
Baseny solankowe w Polsce
Ze względu na swoje właściwości zdrowotne, sporo miejscowości uzdrowiskowych ma w swoich ośrodkach baseny solankowe. Miejscowości, w których można je znaleźć to choćby Rabka-Zdrój, Iwonicza-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg i Ustroń. W przypadku hoteli spa również znajdziemy baseny solankowe oraz tężnie solankowe. Możemy korzystać z nich sami lub w towarzystwie znajomych.
Jak często można korzystać z kąpieli?
Przyjęto, że trzy razy w tygodniu po 20 minut to bezpieczna ilość.
Solanka w domu
Kąpielą solankową możemy cieszyć się również w warunkach domowych. Wystarczy do wanny wsypać specjalną sól, morską lub ciechocińską. Działanie domowej kąpieli jest słabsze niż tej w uzdrowiskach, niemniej jednak pozwala się odprężyć.
Najnowsze komentarze