Pomysł na poczęcie dziecka i sukces w tym zakresie zależy od dobrej znajomości okresów właściwych dla poczęcia dziecka, czyli Twojego cyklu i jego długości. Zrozumienie, jak to działa, aby poznać najlepszy okres płodności, jest konieczne, aby dać dziecku większą szansę lub nie być zaskoczonym jego przybyciem.

Zrozumienie cyklu kobiecego. Zdrowie kobiety

Pierwszy dzień cyklu odpowiada pierwszemu dniu miesiączki, która kończy się pierwszego dnia kolejnego okresu, co określa czas jego trwania.
W cyklu 28-dniowym wyróżnia się dwie odrębne 14-dniowe fazy, przy czym owulacja następuje 14. dnia, a miesiączka trwa średnio 5 dni.
Cykl ten zostaje przerwany podczas ciąży, przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych lub w przypadku problemów ginekologicznych lub ogólnych problemów zdrowotnych.
Długość cyklu jest różna u różnych kobiet, ale także w zależności od okresu życia i wieku. Bez choroby, cykl może być nieregularny i nie zapobiega ciąży. Jest to :
a. 14 dni dla cyklu 28-dniowego – średni czas trwania i tzw. cykl normalny;
b. 10 dni w przypadku krótkiego cyklu;
c. 20 dni dla długiego cyklu.

Owulacja i zapłodnienie.

Od okresu dojrzewania do menopauzy, jajnik wydala jajeczka, z którymi przychodzimy na świat, na przestrzeni miesięcy, a więc i cykli. Jego żywotność waha się od 12 do 24 godzin.
Czas życia plemników wynosi od 3 do 5 dni, tak więc do zapłodnienia może dojść na 2 dni przed lub 3 dni po owulacji, przy czym plemnik łączy się z komórką jajową w górnej trzeciej części jajowodu, tworząc pojedynczą komórkę.
Powoli, w ciągu kilku dni, jajeczko będzie się przemieszczać przez jajowód i zostanie przyjęte przez macicę.
Jak tylko dojdzie do zapłodnienia, wytwarzany jest specyficzny hormon HCG, który umożliwia zagnieżdżenie się jajeczka i przekształcenie go w embrion.

Rozpoznawanie owulacji: objawy.

Owulacja może przebiegać bezobjawowo lub mogą jej towarzyszyć mniej lub bardziej wyraźne objawy, takie jak:
a. lekkie uczucie napięcia w piersiach;
b. ból po stronie jajnika, który uwolnił jajeczko;
c. wydzielanie śluzu i przezroczystej wydzieliny z pochwy: śluz szyjkowy umożliwia plemnikom jeszcze bardziej efektywne przemieszczanie się
wzrost libido.

Obliczanie daty owulacji.

W przypadku cyklu 28-dniowego jest to między 10. a 15. dniem cyklu, chyba że cykl menstruacyjny ma tendencję do nieregularności, w takim przypadku wyniki tego obliczenia będą inne
Przy krótszym cyklu, np. 21-dniowym, owulacja następuje w 7 dniu od pierwszego dnia miesiączki, faza poowulacyjna nie zmienia się i trwa systematycznie 14 dni, tj. 21 dni – 14 = 7 dni.
Przy dłuższym cyklu, np. 33-dniowym, owulacja wystąpi w 19. dniu od pierwszego dnia okresu, czyli 33 dni – 14 = 19 dni.

Krzywa temperatury.

Jest to prosta metoda pozwalająca określić regularność cyklu lub owulacji. Polega na codziennym porannym mierzeniu temperatury w celu określenia okresu owulacji. Ale uważaj, ta metoda nie jest zalecana, aby poznać dokładną datę, ponieważ nie pozwala poznać właściwą datę poczęcia dziecka, ponieważ okres płodności zaczyna się 3 dni przed datą owulacji i kończy się 2 dni po.