Zdrowe i lśniące śnieżną bielą zęby to marzenie każdego człowieka, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobry stan zdrowia można traktować jako podstawę dobrego samopoczucia. Największe niedogodności wynikają z zaniedbań, nad którymi z biegiem czasu traci się kontrolę. Chore zęby mogą być przyczyną wielu dolegliwości, które mają realny wpływ na nasze zdrowie. Choć dentysta nie jest ulubionym specjalistą, a jego gabinet najchętniej omijalibyśmy szerokim łukiem, to jednak jest osobą, z którą powinniśmy się zaprzyjaźnić w trosce o własne zdrowie. Uważa się, że każdy powinien przynajmniej dwa razy w roku pojawić się w gabinecie na badaniu kontrolnym, dzięki czemu będzie można uniknąć w przyszłości niezbyt przyjemnych zabiegów. Warto również podkreślić, że obecne technologie pozwalają na przeprowadzanie zabiegów zupełnie bezboleśnie. Pacjenci do dyspozycji mają nie tylko skuteczne znieczulenia, ale także w coraz większej ilości przypadków gaz rozweselający, który chcąc nie chcąc wprowadza pacjenta w doskonały nastrój.

Jak przezwyciężyć lęk przed stomatologiem?

Wizyty u stomatologów nigdy nie cieszyły się uznaniem i na ogół wiążą się z irracjonalnym wręcz lękiem. Ludzie boją się bólu i w wielu przypadkach świadomie unikają gabinetów stomatologicznych, choć doskonale zdają sobie sprawę z tego, że finał może być tylko jeden i to pełen zabiegów mających na celu ratowanie każdego zęba z osobna. Warto jednak pamiętać o tym, że być może jedno traumatyczne spotkanie z dzieciństwa nie powinno determinować decyzji dorosłego człowieka, a każda trauma jest zjawiskiem, którego należy się sukcesywnie pozbywać. Współczesne gabinety dentystyczne opierają się na ogół na zasadzie “bez bólu”, wobec czego możemy być naprawdę pewni, że nie doświadczymy krzywdy. Wiele osób odwiedzających po latach gabinet po raz pierwszy od dawna łapie się na tym, że z niecierpliwością czeka na kolejną wizytę. Trauma znika jak za dotknięciem magicznej różdżki i okazuje się, że nie taki stomatolog straszny jak bo malują1

Jak pozbyć się próchnicy?

Próchnica pojawiająca się na zębach to przypuszczalnie jeden z największych problemów, z jakimi boryka się bez wyjątku każdy. Jej przyczyną na ogół jest zła dieta opierająca się w dużej mierze na cukrach oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Te dwa czynniki wspólnymi siłami pracują na efekt końcowy. Nie bez powodu wobec tego lekarze przestrzegają przed spożywaniem nadmiernej ilości słodyczy i zachęcają do korzystania z past do zębów, które pomagają walczyć z próchnicą. Leczenie próchnicy nie należy do zabiegów, których należałoby się bać. To wyjątkowo prosta operacja, dzięki której będziemy mogli cieszyć się przepięknym uśmiechem. Najpopularniejszą metodą pozbywania się próchnicy jest z całą pewnością reminalizacja zęba, co w praktyce oznacza oczyszczenie zęba zajętego próchnicą, a następnie nałożenie specjalnego żelu będącego związkiem fluoru. Wizyta u stomatologa jest koniecznością w przypadku osób, które odnotowały nadwrażliwość zębów na zmianę temperatur. Jest to oznaka tego, że nasze zęby zajęły się próchnicą znajdującą się w ostatnim stadium. W tym przypadku zwlekanie z wizytą może zakończyć się najbardziej znienawidzonym leczeniem kanałowym zęba.