Eksperci porównują go do wstępnej fazy odstawienia narkotyków. Występuje po spożyciu napojów alkoholowych. Objawy kaca pojawiają się, gdy poziom alkoholu we krwi jest bliski “0”. Bóle głowy, mdłości, biegunka, utrata apetytu, drżenie i zmęczenie należą do najczęstszych objawów. Oto 5 dobrych sposobów na pozbycie się ich! Zdrowie na drugi dzień.

Zjedz przedtem dobry posiłek.

Bilans posiłku opiera się na obecności błonnika, białka, tłuszczu i witamin. Jedzenie ułatwia wchłanianie ilości alkoholu, który masz zamiar połknąć. Tym razem tłuszcz byłby najlepszą częścią. Spowalniają one działanie alkoholu i chronią przewód pokarmowy przed stanami zapalnymi wywołanymi przez kwasy powstające podczas trawienia alkoholu. W godzinach wieczornych skup się na cukrze i węglowodanach. Unikaj słonych potraw, które zwiększają uczucie pragnienia.

Masz banana?

Na zakończenie posiłku przed kolacją warto zjeść banana. Spożywanie alkoholu prowadzi do częstszych niż zwykle wizyt w toalecie, powodując niezwykłą utratę potasu. Gdy jest ona szczególnie niska, szybko prowadzi do uczucia zmęczenia, mdłości i osłabienia, co jest symptomatyczne dla kaca. Banany, bogate w potas, przeciwdziałają temu efektowi.

W godzinach wieczornych należy unikać mieszanek.

Wbrew pozorom, mieszanie drinków nie jest sposobem na uniknięcie kaca. Zamiana etanolu w alkoholu na inny płyn ma nie tylko korzystne działanie. Gazowane napoje alkoholowe lub te zawierające sodę upijają Cię szybciej z powodu małych bąbelków. Z drugiej strony, można na przemian wypijać szklankę alkoholu i szklankę wody. Dzięki temu można się nawodnić. Należy również unikać mieszania różnych alkoholi. Białe wino i białe alkohole pomogą Ci przetrwać kolejny dzień!

Użyj sody oczyszczonej.

Ma tę zaletę, że łagodzi skutki kaca bez opóźnień. Wystarczy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki ciepłej wody i dobrze wymieszać. Czasami zaleca się dodanie kilku kropel soku z cytryny, aby wyeliminować gaz, który powstaje, gdy wodorowęglan wchodzi w kontakt z kwasem żołądkowym. Pij ten cudowny roztwór powoli, nie więcej niż dwa razy dziennie. Sukces tej metody wynika z przeciwkwaśnego działania wodorowęglanu, który neutralizuje kwasowość spowodowaną nadmiarem alkoholu.

Bądź nawodniony!

Picie alkoholu powoduje odwodnienie, więc picie dużej ilości na kacu ogranicza szkody. Jeśli o tym pomyślisz (i jeśli masz odwagę), wypij około litra wody przed pójściem spać. Dzięki temu po przebudzeniu nie będziesz całkowicie odwodniony. Minerały i witaminy zawarte w sokach owocowych staną się Twoimi sprzymierzeńcami. Herbata imbirowa łagodzi mdłości i wymioty. Popijaj małymi łykami w ciągu dnia. Jeśli masz problemy z zasypianiem, pomiń kawę. Kofeina zwęża naczynia krwionośne i zwiększa ciśnienie krwi, potęgując objawy kaca.