Wbrew wszelkim pozorom badanie usg nie powinno przypisywać się wyłącznie kobietom w ciąży. Takie przekonanie faktycznie dominuje, ponieważ to właśnie panie spodziewające się dziecka najczęściej poddają się takiemu badaniu w celu ustalenia wszelkich niezbędnych informacji i sprawdzeniu, czy ciąża przebiega gładko. Zasadniczo jednak tego typu badanie może wykonać każdy i bez względu na płeć. Może, a nawet powinien przynajmniej raz na dwa lata. Badanie usg to jedno z najskuteczniejszych badań pozwalających na wykrycie pewnych odchyleń od normy w przypadku narządów wewnętrznych. Zwłaszcza osoby borykające się z nawracającymi bólami brzucha powinny udać się na taki rodzaj badania, by w miarę szybko i skutecznie ocenić stan jamy brzusznej, następnie wyeliminować część schorzeń i zająć się leczeniem tego, co faktycznie nam doskwiera. Zwłaszcza sceptycy i osoby unikające gabinetów lekarskich jak ognia powinny wiedzieć, że badanie tego typu jest w pełni bezbolesne. To jeden z powodów, które powinny przemawiać wyjątkowo głośno i skutecznie dla opornych. Drugim powodem jest oczywiście profilaktyka i ewentualna diagnostyka, która tylko we wczesnym stadium pomoże faktycznie wyeliminować faktyczny problem.

Jak przygotować się do badania?

Badanie jamy brzusznej ma na celu przede wszystkim skontrolowanie stanu narządów wewnętrznych i sprawdzenie, czy faktycznie prosperują we właściwy sposób. Tuż przed badaniem, a właściwie już na sześć godzin przed badaniem nie powinno się spożywać żadnego pokarmu. Zaleca się również, żeby nie pić, choć w sytuacjach tego wymagających dopuszcza się niewielkie ilości wody. Ultrasonografia to technika, która za pomocą fal ultradźwiękowych umożliwia uzyskanie pełnego obrazu tego, co mamy w środku. Warto jednak zadbać o to, żeby w dniu badania znajdowały się tam wyłącznie nasze narządy. Lekarz nie musi oglądać naszego śniadania i innych elementów, które w żaden sposób nie pomogą w wykonaniu badania. Zaleca się również, aby osoby palące papierosy wstrzymały się już kilka godzin przed wykonaniem badania. Nie wolno również rzuć gumy oraz pić słodkich napojów. Warto również już na kilka dni przed badaniem zrezygnować z produktów, których spożywanie może wiązać się z pojawieniem nieprzyjemnych wzdęć. Medycyna nie wyklucza jednak wykonania badania bez zachowania wszelkich zasad, choć tylko w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji.

Przebieg badania

Można śmiało powiedzieć, że to jedno z najprzyjemniejszych badań, jakich pacjent może doświadczyć u lekarza. Badanie rozpoczyna się wkrótce po tym, gdy pacjent ułoży się wygodnie na specjalnej kozetce. Następnie lekarz za pomocą specjalnej głowicy rozpocznie badanie, które polega na przesuwaniu urządzenia po badanej powierzchni. Często w celu uzyskania nieco lepszego kontaktu stosuje się specjalny żel. Dzięki temu ultrasonograf jest nieco bardziej szczegółowy. Lekarz poprosi z pewnością o wdech i wydech w konkretnych momentach, przesuwając delikatnie głowicę po brzuchu. Medycyna rozwija się bezustannie. To proste i niewymagające badanie może zdziałać cuda, począwszy od ustalenia rozmieszczenia narządów, a skończywszy na sprawdzeniu struktury narządów czy zweryfikowaniu wszelkich odchyleń od normy w celu podjęcia prawidłowego leczenia.